2011. július 26., kedd

Általános relativitás

Einstein!!!

nBevezette a newtoni gravitációelméletet felváltó egyenletét. Az elmélet szempontjából minden megfigyelő egyenértékű, nem csak azok, akik állandó sebességgel mozognak. Az általános relativitáselméletben a gravitáció nem erő (ahogy a newtoni elméletben), hanem a téridő görbületének következménye.

Tömeg-energia egyenértékűség

<!--[if !ppt]--><!--[endif]-->



Einstein ennek az egyenlőségnek komoly jelentőséget tulajdonított, mert megmutatta, hogy a tömeggel rendelkező részecskéknek nyugalomban is van energiája, ún. „nyugalmi energiája”, mely különbözik a mozgási és a helyzeti energiától.

Speciális relativitáselmélet

<!--[if !ppt]--><!--[endif]-->

nEinstein magyarázata két axiómára épült: Galilei régi ötletére, hogy a természet törvényeinek minden egymáshoz képest egyenletesen mozgó megfigyelő számára azonosnak kell lenniük, és arra a szabályra, hogy a fénysebesség minden megfigyelő számára azonos. Az elméletnek számos szokatlan következménye van, mert az idő és tér abszolút voltát elveti. Az elméletet később nevezték el speciális relativitáselméletnek, hogy megkülönböztessék az általános relativitáselmélettől, mely minden megfigyelőt egyenértékűnek tekint, nem csak az egyenletesen mozgókat.

Fényelektromos jelenség

<!--[if !ppt]--><!--[endif]-->

nEinstein egyenletei a fényelektromos jelenségre pontosak. 1921-ben, amikor megkapta a Nobel-díjat, az indoklásban a fényelektromos jelenséggel kapcsolatos munkáját név szerint is megemlítették. A legtöbb fizikus a későbbiekben elfogadta, hogy az egyenlet (hf = Ekilépési + Emozgási) helyes, és a fénykvantumok léteznek.


na fizikusok és kémikusok egyaránt erősen kételkedtek az atomok valóságos létezésében. Az atomi viselkedés Einstein-féle statisztikai tárgyalásmódja utat mutatott a kísérletező tudósoknak, hogyan lehet megfigyelni atomokat közönséges mikroszkópon keresztül.
Az itt található linkek a fizikához kapcsolódó LO-kra mutatnak. Mi is az LO? Szó szerint fordítva; Learning Object: tanulási egység. Én nem szeretem őket tananyagoknak hívni, hiszen ezek jelentős része inkább játékos formában, és interaktívan mutatja be, magyarázza meg a környezetünkben látható érdekes természeti jelenségeket.
Kellemes időtöltést, ismeretszerzést kívánok Neked is! ;)

http://www.ikispal.hu/rulez/fizika/